e-Rej sp. z o.o.

Niemcy – o podatkach

Wszystko o podatku

1. Czas rozliczenia: zwrot Twoich pieniędzy od momentu wysłania rozliczenia do urzędu potrwa około 3 miesiące, jednak zdarza się to nawet w 1,5 miesiąca!

2. Wysokość zwrotów: średnio nasi klienci odzyskują prawie 4 tysiące złotych!

3. Ile lat możesz rozliczyć: rozliczymy Cię aż do 4 lat wstecz!

4. Termin do rozliczenia dla osób, które mają obowiązek rozliczenia:

W PRZYPADKU ROZLICZANIA ROKU 2019 I KOLEJNYCH deklarację podatkową należy składać do:

31 lipca – jeśli deklaracja podatkowa składana jest samodzielnie;

28 lutego 2021 – jeśli zeznanie podatkowe składane jest przez Steuerberatera (np. z naszą firmą).

W PRZYPADKU DAWNIEJSZYCH LAT PODATKOWYCH (2018, 2017 i 2016r.) deklaracje podatkową należało składać do:

31 maja roku kolejnego – jeśli składali deklarację podatkową samodzielnie;

31 grudnia roku kolejnego – jeśli składali zeznanie podatkowe przez Steuerberatera (np. z naszą  firmą).

5. Jak zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec
Nasi klienci otrzymują ze zwrotu średnio 4 tysiące złotych za każdy rok podatkowy! Pamiętaj, że możesz rozliczyć się do 4 lat wstecz – zwiększając swój zwrot. Kwota jest uzależniona od tego, ile zarabiasz oraz jakie zaliczki na podatek były potrącane. Wysokość odprowadzonego podatku poznamy, dodając do siebie sumy z Solidaritätszuschlag, Lohnsteuer i Kirchensteuer, które znajdziemy na dokumencie od pracodawcy. Ważne są też zarobki w Polsce w tym czasie, a nawet dane o członkach rodziny czy dojazdach.

6. Czas odzyskania zwrotu zależy od kliku czynników:

 • dostarcz nam od razu kompletne informacje i załączniki, a szybko dostaniesz swój zwrot podatku;
 • zależy to także od pracy niemieckiej skarbówki – średnio rozliczenia z Niemiec trwają ok. 3 miesiące. CUF z Poznania zrobi wszystko, by skrócić ten czas do minimum!

7. Obowiązkowe rozliczenie
Rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe dla niektórych osób. Są to:

 • osoby prowadzące działalność gospodarczą Gewerbe,
 • osoby, które otrzymały wezwanie do rozliczenia z urzędu skarbowego,
 • osoby, posiadające 3 klasę podatkową,
 • osoby uzyskujące dochody powyżej 410 euro rocznie, od których nie jest odprowadzany podatek, np. z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, najmu lub dzierżawy,
 • bezrobotni, ale uzyskujący świadczenia zamiast dochodów, np. zasiłki chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I), zasiłek Elterngeld, urlop macierzyński – ale tylko, gdy świadczenia te przekroczyły 410 euro rocznie,
 • osoby, które mają więcej niż jednego pracodawcę (pod warunkiem, że mają na którymś dokumencie od pracodawcy wpisaną VI klasę podatkową).

Nasza firma obecnie pomaga w rozliczeniach wszystkim rodzajom podatników oprócz Gewerbe (działalności gospodarczej).

8. Jesteśmy Steuerberaterem!
Nasza Grupa Kapitałowa ma uprawnienia do pełnego tytułu Steuerberatera. Dzięki temu rozliczamy naszych klientów zgodnie ze standardami niemieckiego prawa podatkowego, co wyróżnia nas na tle innych firm w całej Polsce. Możesz na bieżąco otrzymywać od nas informacje o swoim zwrocie – udzielane są one tylko bezpośrednio klientom lub właśnie Steuerberaterom. Rozliczenia naszych klientów są rozpatrywane szybciej niż zgłoszenia innych biur nieposiadających Steuerberatera. Znamy i naliczamy wszystkie możliwe ulgi i dodatki. Dzięki temu, że jesteśmy Steuerberaterem, nasz klient otrzymuje najwyższy zwrot podatku w najkrótszym czasie.

9. Wszystkie usługi, w których pomożemy Ci w Niemczech:

 • podatek – opisany powyżej,
 • podatek z małżonkiem – opisany powyżej,
 • zasiłek Kindergeld.

10. Pracownik oddelegowany

Rozliczamy również osoby oddelegowane do pracy do Niemiec. Jeśli więc podatek był odprowadzany na terenie Niemiec, możemy rozliczyć podatnika przed niemieckim urzędem skarbowym. Wystarczy posiadać dokument od pracodawcy Lohnsteuerbeschainigung, który jest podstawą do rozliczenia. Jeśli podatek nie był odprowadzany na terenie Niemiec – niestety nie pomożemy z rozliczeniem. Poza niemiecką kartą podatkową należy dołączyć podbite przez pracodawcę Zaświadczenie o składkach na ubezpieczenie społeczne ZUS odprowadzonych w Polsce (znajduje się w naszym komplecie dokumentów). Jeśli pracownik był kierowcą, powinien załączyć raport podróży, a jeśli pracował w branży budowlanej – wykaz budów.

11. Emerytura niemiecka

Obecnie pomagamy z rozliczeniem podatku również klientom posiadającym niemiecką emeryturę. Zatem wystarczy zgłosić się do naszej firmy z kompletem dokumentów (patrz wyżej na strefę Pobierz dokumenty) oraz z dokumentami dodatkowymi związanymi z emeryturą. Więcej informacji o rozliczeniu podatku, gdy ma się niemiecką emeryturę spisaliśmy tutaj. 

Współpracujemy z firmą cuf-podatki.pl